Žehnání úrody 2019

Za dary které nám přinesla v letošním roce naše země jsme poděkovali s celou farností v neděli 29. září. Krásnou výzdobu kostela a dary, které přinášely děti v obětním průvodu připravila rodina Machova a Stejskalova. Tato děkovná mše svatá se už u nás stala milou tradicí, jen škoda, že letos bylo méně rodin, které přinesly do kostela něco úrody z vlastních zahrádek oproti letům minulým. Na konci bohoslužby otec Jaroslav pronesl krásnou modlitbu s poděkováním pánu Bohu za dary, které nám naše zahrádky a pole daly a požehnal letošní úrodě.

Velikonoce 2019

Na konci postní doby naše farnost zahájila Svatý týden Květnou neděli průvodem s jívovými ratolestmi „kočičkami“, kterým si připomínáme Ježíšův poslední příjezd do Jeruzaléma před svátkem židovských velikonočních svátků. Oslavy pokračovaly večerní bohoslužbou na Zelený čtvrtek na památku poslední večeře Páně a zároveň počátek jeho křížové cesty, když se modlil v Getsemanské zahradě opuštěn od přátel. Na Velký pátek pak umlkly na znamení smutku nad Ježíšovou smrtí všechny zvony v kostele a ruce malých dětí rozezvučely dřevěné klapačky, aby lidem připomínaly ubíhání času i v tento smutný den. Po křížové cestě obcí následovaly velkopáteční obřady, při kterých se čtou Pašije – starobylý text o umučení a smrti Pana Ježíše a uctívá se kříž jako symbol spásy. Smutek Velkého pátku pak vystřídalo ticho Bílé soboty, kdy si církev připomíná odpočinek mrtvého Ježíše v hrobě. Bílá sobota po západu slunce přechází ve vigilii vzkříšení, kdy je podle staré tradice vnášeno světlo do potemnělého kostela, aby všem připomnělo radost z Kristova Zmrtvýchvstání. 40 dní smutku teď vystřídalo 50 dní oslav Ježíšova zmrtvýchvstání, kdy každý věřící může s radostí prožívat zvolání Marie Magdaleny: „Pán vstal!
Pro každého křesťana i nevěřícího člověka jsou tyto svátky spojené s prožíváním různých zvyků a tradic. V naší farnosti je hezkým zvykem hrkání dětí, na kterém se sešlo letos 5 velkých hrkačů. Také starobylé i rytmické zpěvy, které nacvičila vranovická schola přispěly ke kráse obřadů.

Návštěva Proglasu

V úterý 19. listopadu skupinka dětí z náboženství s rodiči navštívila Rádio Proglas, kde si prohlídla studia a vysílací techniku. Poté se děti zúčastnily mše svaté za posluchače rádia Proglas. Děkujeme naší obci a hasičům z Vranovic za zapůjčení hasičského vozidla, se kterým jsme mohli rádio navštívit brzo po škole a vrátit se v rozumné době domů. V neposlední řadě také děkujeme všem v Proglasu za milé přijetí a čas, který nám věnovali navíc nad rámec své práce a přejeme mnoho dobrého jim i rádiu Proglas.

Představení prvokomunikantů

vranovicefarnostrajce.net

8. neděli v mezidobí bylo vranovické farnosti představeno sedm prvokomunikantů – dětí z našich farností Ivaň, Pouzdřany a Vranovice, které letos poprvé přijmou dvě velmi důležité svátosti – svátost smíření a svaté přijímání.
Děti se se své velké setkání s milosrdnou Boží Láskou ve svátosti smíření a s Panem Ježíšem v eucharistii připravují od podzimu pod vedením otce Jaroslava. Představením dětí farnosti začíná intenzivnější fáze připravy, kdy se děti s rodiči budou s otcem Jaroslavem také potkávat v neděli po mši svaté. Poprvé děti přijmou Tělo Kristovo v neděli 26. května.
Protože k přijetí milostí z obou svátostí je třeba splnit několik podmínek a být dostatečně připraven, modleme se za tyto děti, jejich rodiny, naše farnosti i za nás samotné, abychom dokázali přijímat tyto svátosti i přípravu na ně jako dar a posilu na cestě k nebeskému Otci.