Farní zabíjačka

 

Fotogalerie rajče.net

V sobotu 2.března uspořádala farnost Vranovice nejen pro farníky a ostatní občany z uvedené farnosti, ale i ostatních spravovaných farností Ivaň, Přibice a Pouzdřany, vepřové hody.

Na akci se dobrovolníci připravovali již několik týdnů předem. Ten, kdo byl ochoten přiložit ruku k dílu, byl pověřen svým specifickým úkolem. Hlavním organizátorem byl jako v loňském roce“ řeznický mistr“ p. Jan Čábelka pod záštitou otce Jaroslava.

V pátek podvečer se sešli ve dvorním traktu hasičské zbrojnice k přípravám p. Čábelka, otec Jaroslav, Rosťa Leinveber, Radek Mach, Petr Procházka a Bohumil Janík. Někteří se bohužel z důvodů nemoci nebo pracovních povinností nemohli zúčastnit.

Nastalo sobotní ráno a mohlo se začít. Připravit vodu, maso, zeleninu do kotlů, nakrájet maso, cibuli na guláš. Zbývá rozdělat oheň pod kotli a pořádně přikládat. Zanedlouho je vidět „utíkat“ páru z kotlů.

Když se vše vaří, připraví se lavice a stoly pro návštěvníky.

Odbila 11 hodina a objeví se první hosté. Jsou pěkně přivítáni samotným“ řeznickým mistrem“. Jeho osobité charisma přispělo k pohodě a zdárnému průběhu akce. Každému z příchozích nabízí: „ Je libo ovárek, ouško, polívečka nebo gulášek?“ Do připravených misek dostanou vybrané kousky, usedají na lavice a pochutnávají si na zabijačkových specialitách. Podle výrazů ve tvářích přítomných bylo zřejmé, že se i výborně baví.

Nechybělo točené pivečko nebo svařené víno na zahřátí.

Odpoledne rychle ubíhalo, dobrot z vařících kotlů ubývalo a organizátoři měli radost, že hostům chutná. Mnozí si odnášeli zabijačkové lahůdky v přinesených nádobkách domů.

Děkujeme organizátorům za dobroty a příjemně strávený víkendový den.

Velký dík patří hasičům za propůjčení jejich pěkně upravených venkovních prostor.

A.Machová

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotogalerie a jeho autorem je Jaroslav Sojka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.